Znajdujący się na placu Piłsudskiego Grób Nieznanego Żołnierza jest jedynym zachowanym elementem pałacu Saskiego.
Arkady mieszczące Grób Nieznanego Żołnierza przetrwały drugą wojnę światową, umożliwiając jego szybką odbudowę. Strzaskaną płytę grobową zastąpiono nową, na której umieszczono stale płonący znicz. Na słupach arkad umieszczono tablice z nazwami pól bitewnych z lat drugiej wojny światowej. Trzy ozdobne kraty od strony Ogrodu Saskiego zawierają przedstawienia Krzyża Virtuti Militari, Krzyża Grunwaldu i Krzyża Walecznych. Odbudowany Grób Nieznanego Żołnierza przekazano miastu w maju 1946 roku.
https://www.warszawa.ap.gov.pl/saska/21327.html
dodane na fotoforum:
ewusia 2021-11-26
Znane miejsce nie tylko w Warszawie,
ale także w całym kraju,
o historycznym znaczeniu.
Życzę miłego wieczoru.
wojci65 2021-11-26
Żałuję, że chcą odbudować Pałac Saski. Ten Grób Nieznanego Żołnierza jest wyjątkowy!
maska33 2021-11-27
Miejsce ważne dla każdego Polaka.
Jednak i tu polityka zostawiła swoje znamię.
Łamiąc tradycję,to prezydent Andrzej Duda mimo zapowiedzi swojej kancelarii nie odsłonił w Święto Niepodległości w listopadzie 2017 roku dwóch nowych tablic, które na polecenie ministra obrony Antoniego Macierewicza umieszczono na Grobie Nieznanego Żołnierza. Te dwie granitowe tablice upamiętniały miejsca i daty potyczek Polaków z nacjonalistami ukraińskimi z OUN i UPA. Umieszczono je w tym miejscu na polecenie ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza.Tablice te wywołały zgrzyt w najgorszych od lat relacjach politycznych Polski z Ukrainą. Szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz zareagował wtedy stanowczo. I tak to się zapisało mi w pamięci.
maska33 2021-11-27
I jeszcze jeden szczegół, który mnie przekonuje, że polegli wtedy Polacy w walce z OUN I UPA do dziś są dzieleni. Pierwotnie upamiętnienie miało dotyczyć wydarzeń m.in. w Korytnicy (12 marca 1944 r.), Narolu (21-22 maja 1944 r.), Rzeczycy (2 czerwca 1944 r.) i Birczy (1945-46 r.). 10 listopada jednak odsłonięto tablice, na których zabrakło ostatniej z wyżej wymienionych miejscowości, choć dzień wcześniej na filarze wmurowana była tablica ją uwzględniająca. Ta zmiana wywołała ogromne oburzenie wśród środowisk kresowych.
Smutne.