Pierwotnie bizon zasiedlał bardzo licznie prerie i otwarte tereny leśne Ameryki Północnej. Obecnie występuje jedynie w rezerwatach: Park Yellowstone (Wyoming, Stany Zjednoczone), Park Wood Buffalo (Terytorium Północno -Zachodnie, Kanada).
Żyje w grupach i stadach. Grupa taka może się składać wyłącznie ze starych byków (wtedy liczy od kilku do kilkunastu sztuk) lub mieć skład mieszany- wtedy jest liczniejsza, a krowy i młode byki zajmują miejsce w środku, podczas kiedy stare byki pilnują stada na jego obwodzie. Gatunek ten jest najbardziej aktywny rano i wieczorem. Mimo dużego ciężaru ciała porusza się na ogół galopem, osiągając prędkość 60 km/h. Naturalnym wrogiem bizona jest niedźwiedź, wilk i kojot. Jednak stanowią one zagrożenie tylko dla cieląt oraz osobników starych i chorych.
Głównym pokarmem bizona jest trawa, ale kiedy ma możliwość zjada również zioła, korę i gałęzie drzew i krzewów, a zimą także mchy i porosty. Jest bardzo odporny na głód.
Okres godowy bizona trwa od lipca do września. W tym czasie samce często staczają walki. Ciąża trwa 270 -300 dni. Młode (najczęściej jedno) przychodzi na świat na wiosnę, a na czas porodu samica odłącza się od stada, do którego wraca po kilku dniach. Matka opiekuje się cielęciem bardzo troskliwie, pozostaje ono przy niej do 3 lat. W trzecim roku młode osiąga dojrzałość płciową, ale maksymalny wzrost samce uzyskują w wieku 8-9 lat.
dodane na fotoforum:
jairena 2020-10-08
- wychowane na trawkach i ziółkach a jaka w nich moc ... na nie i na słonie powoływał się Niemen przechodząc na wegetarianizm .
anad60 2020-10-08
Piękne zwierzęta.....jak sięgam pamięcią zawsze występowały
w książkach o Indianach i nie tylko, które czytała jak byłam dzieckiem *;*
maria10 2020-10-08
.... duże zwierzęta i pewnie bardzo silne.... serdeczności ślę Halinko.... :)))))
henry 2020-10-08
piękne zwierzę..
fajny kolaż.. ale moje pierwsze skojarzenie..to polowanie na nie przez indian w opowieściach K.Maya
orioli 2020-10-09
Fajny widok. Upodobanie do wody mają chyba wszystkie parzystokopytne, a więc nasze krasule też. To pewnie dziedzictwo po prehistorycznych przodkach.
Re: zdecydowały, że wolą pastwisko bliżej obory, po drugiej stronie rzeczki. Stan wody nie był wysoki. Pewnie znają ją, zresztą krowy potrafią pływać.
mibunia 2020-10-09
Miałam przyjemność je widzieć "naocznie" w naturze- to piękne, majestatyczne zwierzęta. Dla ludzi jednak bardzo niebezpieczne.
ialchea 2020-10-09
Kapitalne ujęcia.
krychan 2020-10-09
Sa ogromne, mialam okazje je ogladac z dosc bliska , bedac w Kanadzie w stanie Alberta.
czes59 2020-10-14
Potężne zwierzę i o mało nie wyginęło z powodu człowieka. Dobrze, że je uratowano, podobnie jak żubry w Europie.