Bo z polityczną kindersztubą.
Bo wygrał drugą kadencję już w pierwszej turze.
1) W centrum miasta przy ulicy Kościuszki w Łebie zlokalizowana jest Aleja Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, sprawujących urząd po 1989 roku. Każdy odwiedzający nadmorski kurort może przyłożyć swoją rękę do odcisków dłoni: Ryszarda Kaczorowskiego, Wojciecha Jaruzelskiego, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy.
Aleja Prezydencka jest niewątpliwie nowatorską i unikatową atrakcją turystyczną.
Mieszkańcy też mają się czym szczycić.
Łeba pozostanie już jedynym miastem, które ma aleję z odciskami dłoni wszystkich prezydentów.
Dziś o jednej z dat i rocznic ,które zmieniają oblicze Rzeczypospolitej po 1989 roku.
Zaprzysiężenie głowy państwa to jeden z rzadkich momentów, gdy zbiera się Zgromadzenie Narodowe, czyli połączone posiedzenie Sejmu i Senatu.
Na mocy ustaleń Okrągłego Stołu w 1989 r. prezydent miał być wybierany przez Zgromadzenie Narodowe (połączone izby Sejmu i Senatu).
19 lipca 1989 r. został nim gen. Wojciech Jaruzelski, wybrany większością zaledwie jednego głosu. Jednak szybko stało się jasne, że nie wytrwa na tym stanowisku pięć lat.
28 lipca Jaruzelski wyraził gotowość odejścia z urzędu prezydenta.
18 września doszło do spotkania w Pałacu Prymasowskim, na skutek którego większość polityków biorących udział opowiedziało się za przyspieszeniem wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Dzień później Wojciech Jaruzelski przesłał do marszałka Sejmu Mikołaja Kozakiewicza projekt ustawy konstytucyjnej skracający jego kadencję oraz wprowadzający do porządku konstytucyjnego wybory powszechne prezydenta RP.
Decyzję o skróceniu kadencji Jaruzelskiego i parlamentu tzw. sejm kontraktowy podjął 21 września 1990 r., a sześć dni później znowelizował konstytucję i przyjął ustawę o wyborze prezydenta w głosowaniu powszechnym.
22 grudnia 1990 r. Lech Wałęsa złożył na posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego przysięgę prezydencką.
Tego samego dnia na Zamku Królewskim odebrał z rąk ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego insygnia władzy prezydenckiej II RP.
"Stoję przed Wami jako pierwszy prezydent Polski wybrany bezpośrednio przez naród. Z tą chwilą zaczyna się uroczyście III Rzeczpospolita Polska. Nic i nikt nie może umniejszyć tego faktu" - powiedział Lech Wałęsa przed Zgromadzeniem Narodowym po zaprzysiężeniu.
Pierwsza kadencja Aleksandra Kwaśniewskiego rozpoczęła się 23 grudnia 1995 r.
Prezydent wygrał wybory, pokonując w drugiej turze po zaciętej kampanii wyborczej Lecha Wałęsę. Uzyskał wówczas 51,7 proc. głosów wyborców.
Przypomnę dziś nazwiska osób,które wraz z Aleksandrem Kwaśniewskim pretendowały do tego stanowiska:
Leszek Bubel
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Lech Kaczyński
Janusz Korwin-Mikke
Tadeusz Koźluk
Jacek Kuroń
Andrzej Lepper
Marek Markiewicz
Jan Olszewski
Waldemar Pawlak
Bogdan Pawłowski
Jan Pietrzak
Kazimierz Piotrowicz
Lech Wałęsa
Tadeusz Zieliński....
Któż Ich dziś pamięta?
Pierwsze pięć lat rządów Aleksandra Kwaśniewskiego obfitowało w kilka istotnych wydarzeń, zarówno na polu krajowym, jak i na arenie międzynarodowej.
W 1997 r. Aleksander Kwaśniewski współtworzył projekt i uczestniczył w kampanii do referendum konstytucyjnego, a także podpisał ostatecznie przyjętą przez Zgromadzenie Narodowe Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej.
Wybory prezydenckie w Polsce w 2000 odbyły się 8 października.
Aleksander Kwaśniewski został zaprzysiężony na drugą kadencję 23 grudnia 2000 roku.
O urząd prezydenta ubiegało się początkowo 13 kandydatów, jednak Jan Olszewski wycofał swą kandydaturę przed wyborami na rzecz Mariana Krzaklewskiego.
Warto pamiętać,że wiele miesięcy przed rozpoczęciem kampanii Aleksander Kwaśniewski cieszył się poparciem ponad 70% społeczeństwa.
Prezydent bardzo pewnie wygrał wybory już w pierwszej turze, uzyskując 53,9 proc. głosów.
To jedyny przypadek w III RP, gdy do wyboru głowy państwa wystarczyła tylko jedna tura wyborów.
Najważniejszym osiągnięciem drugiej kadencji prezydenta Kwaśniewskiego jest niewątpliwie dołączenie Polski do Unii Europejskiej, które nastąpiło 1 maja 2004 r., po wcześniejszych negocjacjach i podpisaniu traktatu akcesyjnego w Atenach rok wcześniej.
Staję dziś przed Zgromadzeniem Narodowym świadom wielkiej odpowiedzialności, jaką nakłada na mnie przysięga, którą przed chwilą złożyłem - powiedział Lech Kaczyński 23 grudnia 2005 r.
Jego kadencję przerwała 10 kwietnia 2010 roku tragiczna w skutkach katastrofa w Smoleńsku.✈️
Po jego śmierci tymczasową rolę prezydenta objął ówczesny marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
Kadencja Bronisława Komorowskiego rozpoczęła się 6 sierpnia 2010 r.
Prezydent wygrał wybory, pokonując w drugiej turze Jarosława Kaczyńskiego.
Uzyskał wówczas 53,01 proc. głosów wyborców.
Pierwsza pięcioletnia kadencja Andrzeja Dudy rozpoczęła się 6 sierpnia 2015 r. Wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość prezydent pokonał w drugiej turze wyborów prezydenckich Bronisława Komorowskiego, uzyskując 51,55 proc. głosów.
Zwyczajowo na zaprzysiężenie prezydenta elekta oprócz parlamentarzystów obecnej kadencji zapraszani są również byli prezydenci, premierzy, marszałkowie Sejmu i Senatu czy przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.
Andrzej Duda 6 sierpnia 2020 roku złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i oficjalnie rozpoczął drugą pięcioletnią kadencję prezydencką.
Aleksander Kwaśniewski był jedynym byłym prezydentem, który pojawił się na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy.
Chichot historii?
Oto jedyny z dotychczas urzędujących prezydentów oraz jeden z twórców obowiązującej konstytucji przyszedł na uroczystość powtórnego zaprzysiężenia prezydenta,który przyczynił się do Jej łamania.
Dla przypomnienia-dwa orędzia obecnego prezydenta.
Rozłożenie akcentów..?
https://youtu.be/u6Z3Wuv2_RE
https://youtu.be/Z9q91XcgN0E ⏰
Na zdjęciu odcisk lewej dłoni prezydenta,co deklarował,
że ma serce po lewej stronie.
Nie z mojej On bajki-ale na tle innych "postaci",to warto Go tu przypomnieć.
Zapewne i sam ojciec dyrektor też miał w szerokim spektrum swojej niedawno wygłoszonej opinii (cytuję:" A kto nie ma pokus? Niech się pokaże") na rocznicowej toruńskiej mszy...... czyny pana Aleksandra.
Czyżby otrzymał rozgrzeszenie z skutków Jego słabości,
od najmniej spodziewanej strony?
2) Pod koniec listopada rząd zdecydował się przekazać kolejne 2 miliardy złotych dla mediów publicznych.
Wsparcie dla TVP i Polskiego Radia zostało wpisane do ustawy budżetowej.
Przepisy w tej sprawie Sejm przyjął w czwartek.
3) "Wszystko zamknięte, a kasyna nadal mogą działać. Przecież to śmianie się w twarz hotelarzom, właścicielom restauracji, branży fitness, itd." - napisał w mediach społecznościowych dziennikarz Wirtualnej Polski Marcin Makowski.
Na tę uwagę odpowiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik.
"Temat poruszony na posiedzeniu Rządu. Będzie szybka nowelizacja. Kasyna będą zamknięte" - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Czyli gdyby nikt publicznie nie zwrócił na to uwagi(ja o kasynach też od początku pandemii) to dwie instytucje były by nie do ruszenia mimo zamknięcia innych: świątynie i kasyna.
Jak myślicie,co je łączy wspólnego?
Szacuje się, że w całym kraju jest ok. 40 kasyn, większość z nich znajduje się przy hotelach o wyższym standardzie.Według resortu finansów wartość legalnego rynku hazardu wynosi kilkanaście miliardów złotych rocznie.
Przypominam,że w swoich felietooonach poruszam także trudne tematy,ale opisuję tylko te zdarzenia i fakty,które można znaleźć w oficjalnej przestrzeni medialnej,te-które układają mi się w pewien trend,który nazywam po swojemu i dlatego w takiej formie dzielę się jego opisem z Wami.
Czytajcie,czytajcie!
To wcale nie przeszkadza w wierze.
Potwierdzam to swoim przykładem.
Copyright 1732 @ maska33
asiao 2020-12-23
Czytamy, czytamy! Jak zawsze mądrze prawisz :)
Zdrowych i spokojnych Świat Tobie życzę...
maska33 2020-12-25
Ukryta myśl tego felietooonu była taka,o ile ktoś sobie policzył i czytał** ,o co regularnie proszę:
30 lat temu Lech Wałęsa został prezydentem.
To smutne, że o tej rocznicy pamiętał na przykład prezydent Czech,składając Wałęsie stosowne życzenia, ale..... nie prezydent Polski.
Retorsja?
** "Czytajcie,czytajcie!" to w tym apelu nie chodzi ,byście czytali mnie.
Chodzi o to ,byście czytali teksty z wielu źródeł i sami wyciągali wnioski.
Swoje.
Musiałem to dopisać w czasie świąt.
henry 2020-12-27
poczytałam........... jak zawsze w zaciekawieniem..!!!
ps.. 30 lat od czasu prezydentury L.W... jaka wielką krzywdę tak wielu robi mu na codzień...