Zdaje się, że to ostatni moment na obserwowanie ptasich gniazd. Za chwilę drzewa pokryją się liśćmi i ptasie apartamenty znikną w ich gęstwinie. Nie wszystkie zresztą będą wykorzystane powtórnie. Zainspirował mnie czes59 , który nie tylko pokazał wiele gniazd, ale potrafił wskazać budowniczych. Ja taka dobra w tej dziedzinie nie jestem, ale staram się.
Czesiu, życzę zdrowia.
wydra73 2015-03-12
Czesiowi nie łatwo dorównać . Miałam ,może gdzieś i mam ,książeczkę o rozpoznawaniu gniazd głównie na podstawie ich struktury i materiału .Bardzo to ciekawe,ale mało praktyczne ,w każdym razie nie pomaga w identyfikacji w terenie.
stach48 2015-03-12
Ja mam książkę Jerzego Gotzmana * Gniazda naszych ptaków *.
Bardzo dobra pomoc w rozpoznawaniu gniazd.
halka 2015-03-12
Wiele ptaków nie korzysta ze starych gniazd...zbudują nowe i często w miejscach,które nam będzie trudno wypatrzeć.
re:Nurogęś, tracz nurogęś[3] (Mergus merganser) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae)....tak podaje Wikipedia.
wojci52 2015-03-12
Zawsze mnie fascynują jako konstrukcje. Zeszłoroczne, oglądane wiosną, a więc po szarugach jesiennych i zimie, trzymają się kupy i wcale nie tak łatwo je zrzucić...
czes59 2015-03-13
Dziękuję za życzenia zdrowia:) Rzeczywiście wiele gniazd jest trudnych do rozpoznania, tym bardziej, że przez zimę zmieniają barwę i kształt. Tu mogło być gniazdo grzywacza. Pozdrawiam:)