Paź królowej (Papilio machaon) – owad, motyl dzienny o żółtym ubarwieniu skrzydeł z czarnymi i niebieskimi wzorami, zamieszkujący całą Europę, Azję i północną Afrykę. Uważany za jednego z najpiękniejszych owadów, przez co stał się cennym łupem dla kolekcjonerów.
Spis treści
[ukryj]
* 1 Wygląd
* 2 Występowanie
* 3 Środowisko
* 4 Tryb życia i odżywianie się imago
* 5 Tryb życia i odżywianie się gąsienicy
* 6 Gęstość zasiedlenia
* 7 Zobacz też
Wygląd [edytuj]
Ciało smukłe, z małą głową, czułki ma zakończone niewielkim zgrubieniem (buławką). Na przednich nogach posiada długie włoski, skrzydła są opatrzone ogonkami. Długość skrzydła samców to ok. 3,4 cm. Skrzydła są żółte, z czarnymi i niebieskimi wzorami, dwiema czerwonymi kropkami przy końcu wewnętrznej ich krawędzi. Ich rozpiętość to 65-80 mm. Jajeczka są kuliste, składane pojedynczo rozwijają się 8-10 dni.
Występowanie [edytuj]
W Polsce występują dwa pokolenia: I w maju, II w sierpniu. Gatunek prawie kosmopolityczny, występuje na większości terytorium Europy i Azji. Zasiedla także północną Afrykę. W Polsce żyje wszędzie, z wyjątkiem wysokich gór. Młoda gąsienica jest czarna z czerwonymi brodawkami i dużą plamą na grzbiecie. Z biegiem czasu staje się zielona, ma czarne pierścienie, z których każdy posiada sześć pomarańczowych plam.
Paź królowej w naturalnym środowisku
Środowisko [edytuj]
Otwarte tereny, od wybrzeży morskich, po góry do wysokości 2000 m. Na wyższych stanowiskach występuje głównie podczas lata. Często spotykany w ogrodach w których rośnie marchew zwyczajna, koper, kminek. Preferuje łąki i miejsca, w których rosną dzikie gatunki warzyw (np. koper włoski).
Papilio machaon
Tryb życia i odżywianie się imago [edytuj]
Jedno pokolenie na północy Europy rozwija się między czerwcem, a sierpniem. Podczas gorącego lata, na południu naszego kontynentu występują z reguły dwie, a w północnej Afryce, nawet trzy generacje. Dojrzały motyl żyje kilka tygodni, ginie zwykle po złożeniu i zapłodnieniu jaj. Imago pobiera mało pokarmu, zjada małe ilości nektaru i rosy. Zdarza się, że paź królowej siada na solniskach czy odchodach zwierzęcych, aby pobrać substancje mineralne.
Gąsienica pazia królowej
Tryb życia i odżywianie się gąsienicy [edytuj]
Dwa pokolenia: od maja do czerwca i od sierpnia do września. Przemiana od gąsienicy do poczwarki trwa 6-7 tygodni, a rozwój poczwarki 2-24 tygodnie. Gąsienice pazia królowej zjadają liście roślin baldaszkowatych, zwłaszcza dzikiej i ogrodowej marchwi, kopru, biedrzeńca, kminku i pietruszki.
Gęstość zasiedlenia [edytuj]
Był niegdyś bardzo pospolitym motylem (jego gąsienice żerują na bardzo pospolitych roślinach baldaszkowatych), ale wskutek nowoczesnego rolnictwa i działalności kolekcjonerów, w niektórych miejscach niemal wyginął.
marina3 2009-07-13
świetne makro ;)))
ogniks3 2009-07-13
Nawet kolorystycznie wszystko jest super ...piękny motyl!!
jasta 2009-07-13
Kolejne cudo przyrody :))
setulow 2009-07-13
nie mistrzu , chyle czoła :)
sears31 2009-07-13
Paszkaaaaaaaaaa daj opis do kazdego owada...a nie robisz zdjecia i myslisz , ze to juz wszystko...ladne zdjecia ale bez opisu traci smak..jak ci przywale to przestaniesz sie smiac:) opisz to .
puszek 2009-07-13
rewelacja i kolejny dowód, że umiesz czarować motyle.........chyba nigdy w życiu nie zobaczę takiego cudu w naturze. Jest królewski ! Gratulacje, to chyba uwieńczenie twojej wspaniałej kolekcji
nitka1 2009-07-13
piękny
fluidek 2009-07-14
przepiękny, zachwycający, rewelacyjny...ech, brak mi słów