Panorama Marsa

Panorama Marsa

Panorama Marsa przedstawia widok dookoła sondy Pathfinder z instrumentu nazwanego IMP (Imager for Mars). Fragmenty tej panoramy zostały do siebie dopasowane i poprawione tak, aby zminimalizować wpływ ustawienia i aparatu.

Źródło: NASA

Mars jest planetą znaną już ze starożytności. Nazwany został imieniem rzymskiego boga wojny. Na tle czystego, bezchmurnego nieba nie jest szczególnie trudno go zauważyć - spośród innych ciał niebieskich wyróżnia się charakterystycznym, rdzawym kolorem. Według różnych badań przypuszcza się, że we wnętrzu planety znajduje się żelazowo-niklowe jądro o promieniu około 1700 km. Następną według kolejności warstwą jest stosunkowo gruby, skalisty płaszcz. Na samym wierzchu znajduje się skorupa, składająca się w dużej mierze z tlenków żelaza (to właśnie one powodują czerwone zabarwienie planety).
Powierzchnia Marsa przypomina trochę {Merkurego} czy ziemski {Księżyc} - pokryta jest licznymi kraterami, a trochę {Ziemię} - dużo jest także łańcuchów górskich, wyżyn , wulkanów czy dolin przypominających koryta wyschniętych rzek. Najbardziej znanym elementem krajobrazu Marsa jest chyba ogromny krater - Olympus Mons. Wznosi się on na wysokość 25 kilometrów - nasz Mount Everest jest przy nim karłem! Wahania temperatury na Marsie są dosyć duże - od około 170 do 300 stopni kelwina .
Uczeni sądzą, że kiedyś na Marsie mogła istnieć woda. Było to możliwe, gdy atmosfera była jeszcze wystarczająco gęsta. Obecnie jednak tylko dwie rzeczy na tej planecie kojarzą się z wodą: wspomniane już koryta rzeczne i czapy lodowe. Ów lód nie jest jednak takim lodem jaki znamy - są to powierzchnie pokryte zestalonym dwutlenkiem węgla i piaskami.
Atmosfera Marsa jest cienka i rzadka. Dominuje w niej dwutlenek węgla (95%) i azot (2,7%). Oprócz nich występuje jeszcze kilka pierwiastków - argon (1,6%), tlen (0,15%), tlenek węgla, neon, krypton, ksenon oraz para wodna.

Dawniej uważano, że na Marsie istnieje lub istniało życie. Nigdy jednak nie uzyskano na ten temat żadnych dowodów mimo tego, że na jego powierzchni wylądowało wiele różnych sond, jak np. Viking.

dodane na fotoforum:

pabloz

pabloz 2009-07-14

Witam wielbiciela kosmosu :).Miło,że dbasz też o opisy...
Na Garnku znajdziesz niestrudzonego propagatora tej tematyki w osobie Szanownego Pana Nestora (m.in.album z 02.09).Pozdrawiam :)

piterso

piterso 2009-07-17

Dziękuje ;D!

dodaj komentarz

kolejne >