Płyta nagrobna Jan Petersilge na Starym Cmentarzu

Płyta nagrobna Jan Petersilge na Starym Cmentarzu

część ewangelicka.
Pierwszym pogrzebanym na tym polu grobowym był Jan Petersilge - syn, zmarły w 1899 r. w wieku 38 lat. Blisko 70. letni ojciec mocno przeżył ten fakt, tym bardziej, że Jan jako jedyny był związany z ojcem wyznaniem ewangelickim. Pozostali, łącznie z matką należeli do kościoła prawosławnego. Wkrótce zapadła rodzinna decyzja, że ulubiony syn ojca- Michał Mieczysław zmieni wyznanie na ewangelickie. W ten sposób nastąpiło godne rozwiązanie dualizmu wyznaniowego w rodzinie Petersilgów.
Gdy w 1905 roku Jan senior zmarł, został pochowany na tym samym polu grobowym. Wg przekazów wiemy, że grób przykryty był skromną płytą a pole otoczone ogrodzeniem o rysunku secesyjnym, zgodnie z wiodącym stylem tego okresu.
Latem 1987 r. w ramach kasacji starych grobów na Cmentarzu Ewangelickim, otwarto wchód do niezbyt dużego murowanego schowu w głębi ziemi , w którym była trumna z prochami Jana Petersilgego. Po kilkunastu dniach trumny już nie było. Zapewne przemieszczono ją bezimiennie w inne miejsce aby odzyskać atrakcyjny plac dla nowego \\\"pensjonariusza\\\"cmentarza.. Na spóźnioną interwencję prawnuczki zmarłego, tak zasłużonego dla miasta, schow zasypano ziemią ale już bez trumny. Dopiero w 2001 r. na zlecenie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem odtworzono pomnik wraz z ogrodzeniem na zasadzie aranżacji konserwatorskiej.

wydra73

wydra73 2015-01-20

Godny pan ,godna płyta .

wydra73

wydra73 2015-01-20

Za wcześnie wpisałam ;muszę dodać.
Strasznie przykra i powtarzalna historia z nieposzanowaniem miejsc spoczynku wiecznego.
Masz zdjęcie z tym odtworzonym ogrodzeniem i ja się ono ma do pokazanej części prawosławnej ? Przytykają do siebie ?

wojci52

wojci52 2015-01-20

Re: nie mam swojego - możesz zobaczyć tutaj: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d8/Gr%C3%B3b_Petersilge.jpg

henry

henry 2015-01-20

czyli już wtedy zdarzały sie takie kradzieże miejsc cmentarnych........

wydra73

wydra73 2015-01-20

re.Dzięki ,wyjaśnione.
Romanowo to agroturystyczna wieś w Krowiarkach ,Krowiarki to wapienno-dolomitowe pasmo wzgórz w Masywie Śnieżnika ,Śnieżnik to najwyższy szczyt polskich Sudetów Wschodnich .
Kamieniołomy,czynne i nie ,wapienniki-nieczynne , łąki ,łąki ,lasy ,przylaski,chronione rośliny ,zwierzątka ,kaplice. Sama sielskość.

Zdjecia tak mi się dla żartu wrzuciło ,bo ładne tablice:powitalna i pożegnalna a w środku lodowe chodidla (stopy) z falbanką.

dodaj komentarz

kolejne >