Parę zdań o historii tej posesji - należała ona już w latach pięćdziesiątych XIX wieku do księgarskiej rodziny Fiszerów. Mieszkali oni wówczas w parterowym, murowanym domu. Obecny dom został zbudowany w 1880 roku. Fasada jest spokojna, posiada dwa boczne ryzality, zwieńczone trójkątnymi tympanonami. Na parterze działała od 1882 roku księgarnia Ludwika Fiszera, oferując szeroki asortyment wydawniczy - były tam i podręczniki, i beletrystyka, były broszury popularnonaukowe, mapy, nuty itp. Kiedy po 1905 roku wprowadzono do szkół język polski, L. Fiszer jakby tylko na to czekał. Mógł od razu uruchomić druk podręczników po polsku do wszystkich przedmiotów, nie tylko dla szkół łódzkich ale dla wielu szkół w Królestwie Polskim.
Wieloletnim pracownikiem tej księgarni był Włodzimierz Pfeiffer, pasjonat fotografii. Jego dziełem są tysiące zdjęć starej Łodzi, zarówno przedstawiających architekturę jak i sceny z życia miasta.
Po wojnie tradycje księgarskie kontynuował \"Pegaz\"w którym chyba wszyscy łodzianie kupowali zarówno beletrystykę, jak również podręczniki.
Kilka lat temu ponad stuletnia tradycja uległa przerwaniu, oby nie na zawsze!
wydra73 2015-01-21
Ludzie ,tak być nie może !
Ale od tej wymalowanej strony ,w otworach jakiś bałagan ,cegły widać ,wyszczerbienia muru . Wnętrze zostawił na poźniej ?
wojci52 2015-01-21
Re: Napisałem : Nadzór Budowlany wstrzymał remont! Bo nie poczekali ileś tam dni, czy tygodni aż Panowie Urzędnicy, może będą mieli jakieś ale!
wydra73 2015-01-21
re. Jeszcze czytam ze zrozumieniem .Najczęściej.
Dziwię się ,może niesłusznie ,że fasadę wymalowno przed załataniem wnętrza. I tyle. W reszcie zgadzam się z Tobą.
wojci52 2015-01-22
Re wydra : dopuszczam i taką możliwość - firma, żeby nie płacić haraczu rozpoczęła remont, w taki sposób, żeby było to widoczne. W tej sytuacji zablokowanie remontu przez miasto, firmie jest jak najbardziej na rękę!