...ten budynek. Jest to jedyny znany mi przypadek tak długoletniego użytkowania gmachu przez jedną instytucję. Jedynie w czasie okupacji nastąpiła krótka przerwa, Poczta Główna mieściła się wtedy w gmachu na rogu Kościuszki i 6-go Sierpnia, gdzie dziś PKO.
Gmach powstał na początku XX wieku, przy ul. Przejazd 38(dziś Tuwima), na działce kupionej od fabrykanta Hoffrichtera za 70.000 rubli. Wybudowanie poczty kosztowało zaś 200.000 rubli. Projektantem był Mikołaj Boczarow (plany przysyłał z Petersburga), roboty budowlane prowadził przedsiębiorca Izrael Olszer (firma Olszer i Szczeciński), nadzorował budowę inżynier architekt Dawid Lande - który plany Boczarowa dla łódzkich warunków adaptował. Klasycystyczny budynek typowy dla epoki w której powstał, usytuowany jest w zwartej zabudowie przy skrzyżowaniu ulic. W narożniku umieszczono też główne wejście dla interesantów, narożnik podkreślony jest też wieżą z sześciobocznym hełmem. Wewnętrzny dziedziniec utworzony jest przez również trzykondygnacyjną oficynę. Wozy pocztowe dostawały się na dziedziniec przez szeroką strzeżoną bramę wjazdową od ul. Tuwima.
Gdy w 1903 roku przeniosła się tu poczta główna, prasa pisała, że wreszcie Łódź doczekała się poczty na miarę wielkości i potrzeb miasta, które przekroczyło wtedy ćwierć miliona mieszkańców.
Bo w przeszłości różnie z tą pocztą bywało - czytaj pod następnym zdjęciem...
wydra73 2015-02-10
Piękny ,zwłaszcza ,że narożny. Kiedyś zaczęłam zbierać wizerunki narożnych właśnie ;jakoś zaniechałam.
Poczcie Polskiej chwała ,mimo wszystko !
henry 2015-02-10
Bardzo imponujący jest ten gmach... :)
O ile ja sie orientuję, to często budynki, które kiedys poczta zaczęła uzytkować..... uzytkuje je do dzisiaj...Na szczęscie:)
W Poznaniu jest to budynek Poczty przy ul. Głogowskiej.. z 1912 roku..:))
wydra73 2015-02-10
re.Słomą zaplecioną w warkocze ,mieszaniną gliny z sieczką ,różnie.
W modnej obecnie wtórnej góralszczyźnie stosuje się słomopodobne pasma z tworzywa sztucznego ,ukształtowane w warkocz ,perełki -do wyboru. Miałam to w rękach.
odm54 2015-02-10
Taaaaa....... jakbym po Łodzi......
Chodziłem po Łodzi wiele razy, ba kiedyś mieszkałem bodajże ze trzy tygodnie w hali przy Al. Politechniki, ale to stare dzieje. Współcześnie również. Ostatnio jesienią ubr.
Ta część miasta istotnie może być podobna do Twojej Łodzi. Część miasta z zachowanym przedwojennymi budynkami mieszkalnymi i przemysłowymi. Jedno co smuci, to to że znaczna część popada w ruinę.
:-(
akrek1 2015-02-10
Witaj wesolutko......
jadpaw5 2015-02-10
Został wybudowany przewidywalnie. Jeżeli poczta podniesie się z marazmu, to będzie jeszcze długo służył ludziom.
trawnik 2015-02-10
Masz rację Wojtku, mnie też to zadziwia. Trzeba przyznać, że ten budynek swoją wielkością robi wrażenie i do tej pory. A nawiasem mówiąc, uważaj na te wirusy. Są naprawdę wredne.
nemo50 2015-02-10
To jest piękny budynek :) .
fotyess 2015-02-10
odp. jasne , zrób wnetrze jeżeli jeszcze ma stary styl, bo w W-wie zdemolowali wystrój poczty głównej.
bajka1 2015-02-11
Bardzo solidny i chyba bardzo mocny, o mocnej podwalinie, gmach. Ciekawy opis. Pozdrawiam Cię Wojcieszku i fajnie, że o mnie pamiętasz :))) pozdrawiam serdecznie :)