Obszerny zespół architektoniczno -rzeźbiarski usytuowany jest w narożu kwatery przy głównej alei. Składają się nań trzy ściany parawanowe z tablicami inskrypcyjnymi, do których prowadzą szerokie schody. Poniżej pole grobowe nakryte płytami pod którymi znajduje się piwnica grobowa. W centralnej części wznosi się na cokole naturalnej wielkości figura Chrystusa Miłosiernego wykonana w warsztacie drezdeńczyka Heinricha Eplera, a wzorowana na słynnej figurze autorstwa Bertela Thorvaldsena. Pod figurą w tondzie pełnoplastyczne popiersie Ludwika Grohmana, syna Traugotta. Pomnik zbudowany przez łódzką firmę Otto Gehliga z kremowego piaskowca szydłowieckiego.
Pochowane jest tu również następne pokolenie rodziny Grohmanów (od Ludwika pisali się przez jedno "n"): Henryk, Alfred i Leon wraz z żonami i dziećmi.
Na podstawie: Za Kurtyną Pamięci" A. B. Czulda.
kopytka 2016-11-24
piękny grobowiec... mam takie same zdjęcie z ubiegłego roku i jeszcze nie wstawiłam...
tanna 2016-11-24
Grobowiec wspaniały,usytuowany w pięknym otoczeniu.Lubię czytać Twoje opisy.Zawsze zawierają bardzo interesujące informacje.:)Pozdrawiam Cię.:)
marek45 2016-11-24
Grobowiec jest pięknie wykonany , bardzo ciekawy jest ten opis !
Pozdrawiam Cię serdecznie !
qwitek 2016-11-24
Pierwsze pokolenie zbudowało trwałe fundamenty a drugie mogło na nich rozwinąć swoją fortunę w postaci fabryk, pałaców no i w ostateczności grobowców. Stać ich na to było. ( podobnie jak Kulczyk )...
wydra73 2016-11-24
Godne i estetyczne miejsce na wieczny spoczynek całej rodziny.
Nikt już do nich nie dołączy a skrajne tablice niezapisane.
czes59 2016-11-25
Piękny z ciekawym opisem! Re. sikorki nie łykają całego słonecznika z osłonką. Pobierają ziarenko i lecą na dogodne miejsce, gdzie je rozdziobują. Pozdrawiam;)