Moje remedium dla rządu ZP na walkę z covid-19.

Moje remedium dla rządu ZP na walkę z covid-19.

1) Wstęp.
Art. 68. Prawo do ochrony zdrowia:Dz.U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.

1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
3. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.
4. Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska.
5. Władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Dziś w Polsce władzą publiczną jest rząd zjednoczonej prawicy.

2) Święty Sebastian cieszył się wielką czcią w całym Kościele i należał do grona najbardziej znanych świętych, a Rzym uczynił go jednym ze swoich głównych patronów.

Dlaczego?

Bo to właśnie Św. Sebastian w 680 roku "uratował od szerzącej się zarazy" Rzym, co sprawiło, że wzywają go wierni zagrożenia zarazą.

Ponieważ trwa już dwumiesięczna zaduma rządzących jakie środki podjąć w celu powstrzymania czwartej fali epidemii covid-19, polecam tę postać naszym rządzącym jako remedium na dziś.

Św. Sebastian jest patronem inwalidów wojennych, kamieniarzy, konwisarzy, łuczników, myśliwych, ogrodników, rusznikarzy, strażaków, strzelców, rannych i żołnierzy.

Jest również patronem Niemiec i Gwardii Szwajcarskiej.

Bywa wzywany najczęściej jednak jako orędownik w czasie panujących epidemii.

Św. Sebastianowi poświecono liczne, wspaniałe dzieła, a jego męczeństwo natchnęło wielu artystów (malarzy, rzeźbiarzy, muzyków czy pisarzy) takich jak: Messina, Veronese, Rubens, Guido Reni, Ribera, Giorgetti czy Debussy.

Jak głosi legenda, św. Sebastian, żyjący w III wieku dowódca straży cesarza Dioklecjana nawrócił się na chrześcijaństwo przez co został skazany na karę śmierci.

Kilkadziesiąt strzał wypuszczonych przez cesarskich żołnierzy zraniło go, ale nie zabiło. Wymęczone, konające ciało Sebastiana odnalazła św. Irena, która zaopiekowała się nim i wyleczyła.

Wkrótce święty ponownie został skazany na śmierć, tym razem poniósł ją w wyniku zmasakrowania maczugami.

Dodam, że za opiekuna obrali go sobie także myśliwi, strażnicy, kamieniarze i ogrodnicy.

Przede wszystkim jednak św. Sebastian był i nadal jest patronem "dotkniętych zarazą".

3) W grupie ujęć nowożytnych postaci św.Sebastiana największą sławę zyskał obraz Antonella da Messiny (ok. 1476-1479 r.) – dzieło pozornie pełne harmonii i spokoju, przepełnione jednak wielością tajemnych postaci i symboli.

W kilku słowach opiszę go:

Na pierwszym planie widnieje samotna postać św. Sebastiana doświadczonego pięcioma strzałami, przywiązanego do drzewa śmierci. Mocno teatralne ujęcie rozgrywa się w przestrzeni miasta idealnego, miasta obrosłego symboliczną pustką, przybranego w błękit dominującego nieba w tle, co istotne oprócz świętego pojawia się w obrazie kilka interesujących i nieprzypadkowych postaci.

Z lewej strony, tuż przy drzwiach leży bezwładna postać żołnierza, który może wcześniej pilnował wejścia do budynku, sam jednak padł ofiarą dżumy. Z prawej strony widać dwóch kolejnych żołnierzy – jeden z nich wspiera się o widły – atrybut pomocny w sprzątaniu skutków epidemii.

Za żołnierzami i portalem widnieją postacie dwóch medyków tkwiących w sporze naukowym, niedaleko nich, z lewej strony stoi kobieta z dzieckiem na ręku i przerażonymi oczyma, czyżby bała się skutków choroby?

(Przywołuję tu obraz Antonella da Messiny "Św. Sebastian"(1476-79) znajdujący się dziś w Gemäldegalerie Alte Meister, w Dreźnie.

Jednocześnie, jakby na przekór nastrojowi „końca świata” dostrzegamy także przechadzających się swobodnie po mieście spacerowiczów, dodatkowo przy wywieszonych kobiercach siedzą wystrojone postacie.

Świat wydaje się więc być rozdarty na pół, epidemia zbiera swoje żniwo, spierający się ze sobą lekarze nie potrafią znaleźć odpowiedniego lekarstwa, ale przecież prawdziwe życie toczy się dalej…

Nadal trwają ludzkie relacje, miłości, nadal toczy się normalne niby życie.

Św. Sebastian stoi odwrócony od wszystkich postaci, odwrócony od świata realnego, a jego zasmucona twarz tkwi w zamyśleniu nad ludzkim losem i jego kruchością.

Prawda, że ten obraz opisany tu przeze mnie dla wielu z Was kojarzy się z obrazem i Nam.......współczesnym, znanym?

4) Dziś to słupki poparcia partii a nie skutki trwającego nadal zaniechania w podejmowaniu kategorycznych decyzji przez rząd zjednoczonej prawicy, trwanie i tkwienie w beznadziejnej polityce , która prowadzi do dalszych zakażeń, dalszych hospitalizacji , lawinowo narastających zgonów oraz potęgującego się strachu społeczeństwa.
Spór ministra z samorządami kto czym dysponuje.
Wyrywanie sobie szpitali.
Znów kolejki ambulansów przed szpitalami.
Zaszczepienie w drugim roku epidemii nawet nie połowy populacji Polaków to osobisty sukces także prezydenta Andrzeja Dudy cytuję :"nie szczepię się i już"

Opisuję Wam tu atrybuty "grzechu zaniechania".

Dlatego dziś , na przekór serwowanym tezom z codziennych konferencji ministra zdrowia i rzecznika rządu podaję w mojej galerii sprawdzone remedium na walkę z czwartą falą epidemii Covid -19 w Polsce.

Jestem przekonany , że członkowie rządu wywodzący się z Ordo Iuris (a jest ich już w rządzie zjednoczonej prawicy sporo) poprą mnie z całą swoją mocą.

Oto ono:

„(…) Gdy miecz gniewu Boskiego już za nami goni,
Niech nas przed nim Rycerski Puklerz Twój zasłoni
Przez utkwione w niewinnym Ciele Twoim strzały
Ulecz z wrzodów morowych Polski Naród Cały.
Wszakżeś na to Patronem od Boga obrany
Żebrze Twego ratunku, Lud i wszystkie stany (…)”

(Jest to tekst z XVIII-wiecznego "Hymnu do świętego Sebastiana. Męczennika").

Konkluzja:
Odpowiedzialność polityczna rządu jest zaliczana do standardów współczesnych demokracji i stanowi część demokratycznych mechanizmów sprawowania władzy państwowej. Istotą odpowiedzialności politycznej rządu jest ponoszenie konsekwencji za polityczny kierunek sprawowania urzędu,celowość i zasadność prowadzonej polityki, trafność decyzji i sposób ich realizacji.

Odpowiedzialność polityczna nie ma związku z naruszeniem prawa, przyjmowane kryteria oceny działań mają charakter czysto polityczny.
Odpowiedzialność polityczna może mieć charakter solidarny (cały rząd) lub indywidualny (poszczególni członkowie rządu), parlamentarnymi procedurami służącymi jej egzekwowaniu są: wotum nieufności (zwykłe lub konstruktywne) i wotum zaufania.

Na moich dwóch fotografiach rzeźba św. Sebastiana w Cieplicach Zdroju - na przepięknym Dolnym Śląsku – (kolumna Trójcy za kościołem pw. Jana Chrzciciela).

Przypominam, że w swoich felietooonach poruszam także trudne tematy, ale opisuję za to tylko te zdarzenia i fakty, które można znaleźć w oficjalnej przestrzeni medialnej, te-które układają mi się w pewien trend, który nazywam po swojemu i dlatego w takiej formie dzielę się jego opisem z Wami.


Czytajcie, oglądajcie !

Ale czytajcie i oglądajcie też z wielu innych źródeł, dopóki jeszcze można, by samemu powziąć wiedzę lub stosowne wnioski.

A już coraz mniej tych źródeł i tych autorów "suchych" informacji, nie opatrzonych sugerującym czytelnikowi komentarzem-jak mają ..... rozumieć.

Nie sugerując się komentarzami najętych dyżurnych, ciągle tych samych komentatorów, żadnej ze stron politycznej barykady.

To już przeszkadza mi w wierze, ale w wierze w moje państwo.


❄️ 15515 / ☠ 250

Copyright 2385 @ maska33.

maska33

maska33 2021-11-04

Odpowiedzialność karna za zaniechanie udzielenia świadczenia zdrowotnego:
W systemie prawa polskiego fundamenty udzielenia świadczenia zdrowotnego tworzą:
1) art. 68 Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r.2, który każdemu człowiekowi gwarantuje prawo do ochrony zdrowia oraz „niezależnie od sytuacji materialnej obywateli, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych”,
2) art. 6 ust. 1 ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, wedle którego „pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom wiedzy medycznej”,
3) art. 7 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej, który stanowi, że zakład opieki zdrowotnej nie może odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie potrzebującej natychmiastowej pomocy medycznej ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia,
Dokończenie poniżej.

maska33

maska33 2021-11-04

4) art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, który wymienia zakres świadczeń przysługujących ubezpieczonemu (świadczenie zdrowotne służące zachowaniu, zapobieganiu, przywracaniu, poprawie i promocji zdrowia),
5) art. 30 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, wedle którego „lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia oraz w innych przypadkach nie cierpiących zwłoki”.
Życzę Wam zdrowia.

tebojan

tebojan 2021-11-04

Bardzo ciekawe informacje.
Dla rządzących tylko "supki" są ważne.
Wczoraj przeszedłem neurochirurgiczny zabieg, na który czekałem 11.miesiecy. Oto jest troska o obywatela.

maska33

maska33 2021-11-04

Życzę Ci Kolego zdrowia i jak najmniej konieczności w rozstrzyganiu dylematu -co wybrać.

aam57

aam57 2021-11-04

Ciekawe.

czes59

czes59 2021-11-04

Świetny wpis, dziękuję. Co ciekawe rząd Chin bez problemu dopuszcza stosowanie ziół do zwalczania Covid-19. Korzysta się z tradycyjnej chińskiej medycyny ludowej, stosując np. lukrecję czy tarczycę bajkalską. Niektóre zioła są oficjalnie na stronie Ministerstwa Zdrowia. W 2003 roku w czasie epidemii SARS zastosowano z powodzeniem pstrolistkę sercowatą, a także Shuanghuanglian. To ostatnie zioło, a właściwie mieszankę 3 ziół podawano w formie kroplówki. U nas to abstrakcja i coś zupełnie nie do pomyślenia przez lekarzy. Przykre, że przed laty wycofano z Uczelni Medycznych przedmiot: Ziołolecznictwo.

mpmp13

mpmp13 2021-11-04

Punkt 2 boleśnie odczułam ostatnio . Punkt 3 nastęna fikcja . Itd....czekałam na lepsze jutro .Już nie zdążę sprawdzić jak to będzie .

halb09

halb09 2021-11-04

Pandemia jest dobrą wymówką dla wielu lekarzy. Opieka medyczna przez telefon to dopiero postęp medycyny.
Trzymajmy się zdrowo!

maska33

maska33 2021-11-04

Odpowiadam na pytanie z kopertki:
Znaczenie słowa remedium:
To takie "lekarstwo" bądź coś, czym możemy zaradzić na daną sytuację. Często remedium oznacza po prostu znalezienie dobrego rozwiązania.
Ok?

styna48

styna48 2021-11-04

Ciągle mi się *marzy*, że będzie normalniej ,bardziej po ludzku, życzliwie i sprawiedliwie, przestaję już wierzyć, że doczekam, ten rząd nas po prostu tłamsi i wykończy, ileż jeszcze można wytrzymać z taką władzą .

halka

halka 2021-11-05

Oby to remedium pomogło...bo to co się dzieje to kolejny pokaz nieudolności rządu.Myślę że gdyby zaszczepiło się 80% Polaków, sytuacja byłaby lepsza i żadne restrykcje nie byłyby potrzebne.
W mojej prowincji było dzisiaj 438 nowych przypadków COVID- 19 i tylko 5 zgonów ale aż 88,3 % mieszkańców Ontario otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, a 84,8 % ma dwie dawki. Obowiązujące restrykcje są stopniowo znoszone. Aby można było w pełni korzystać z miejsc użyteczności publicznej wymagany jest dowód pełnego szczepienia - tzw.Canadian Vaccine Passports.

maska33

maska33 2021-11-05

Tebojan Re:
Ja przed kilku laty czekałem na -wtedy- prekursorski zabieg chirurgiczny, aż dwa lata (z hakiem).
Warto było.
Lekarzy mniej, technika nie zawsze trafia zaś w odpowiednie sprawne ręce.
Zwłaszcza technika laserowa-jak u mnie.
Byle czekać bez bólu.

dodaj komentarz

kolejne >