Chłopiec ze źrebięciem na Winnym Wzgórzu.

Chłopiec ze źrebięciem na Winnym Wzgórzu.

Zgaś żarówkę tym razem.

Pomnik chłopca z źrebięciem od lat 60-tych XX wieku znajduje się na Winnym Wzgórzu i jest pochodzącym z lat 30 ubiegłego wieku dziełem berlińskiego rzeźbiarza Hansa Krückeberga (1878-1952).

Mimo że wrósł w krajobraz kulturowy Zielonej Góry, oderwany jest jednak od historycznego kontekstu z Zieloną Górą sprzed lat...
Chłopiec ze źrebięciem w latach 30. XX wieku został przekazany przez jego autora dla koszar garnizonu w Krośnie Odrzańskim, gdzie służył jego syn (oficer Wermachtu) i jak przepuszcza się być może stanowił ukrytą apologię nazizmu....

Zaś jak widzicie(kto czytał to wie) tematyka rzeźby przywodzi na myśl twórczość Fryderyka Nietzschego, która została wykorzystana jako jeden z głównych składników ideologii hitlerowskiej, stała się także wyraźnym źródłem inspiracji dla autora "Mein Kampf".
Nazizm przekształcił w swoje hasła wiele z jego aforyzmów. Motyw siły, ujarzmiania, poskramiania, podporządkowywania, toczenia boju i zapasów bardzo często występuje w piśmiennictwie tego niemieckiego filozofa.
Nietzsche wielokrotnie przywołuje wizję wielkiej jednostki (tzw. nadczłowieka) ujarzmiającej własne słabości. Posługuje się alegorią życia jako boju, wymagającego „panowania nad namiętnościami”, „gimnastyki woli” oraz „przymnażania sił”.
Ale to tylko jedna z kilku tez.
Ważne ,że dziś służy też ukazaniu witalności i symbolizuje moment ujarzmiania.

Krajobraz Palmiarni z rzeźbą chłopca z źrebięciem stał się z czasem pożądanym miejscem rodzinnych fotografii,zielonogórską atrakcją turystyczną.

Rekreacyjny, służący wypoczynkowi i rozrywce teren narzucił nowe postrzeganie rzeźby, które spowodowało przypisywanie jej ludycznego, wręcz sielankowego charakteru (motyw ujarzmiania w zbiorowym odbiorze funkcjonuje jako motyw zabawy).
Reszta to już według Waszych osobistych interpretacji.

Copyright © maska33.

halka

halka 2020-09-08

Ciekawe informacje o pomniku. ..a więcej na ten temat można usłyszeć w linku.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=85&v=Jue3yMZS4aU&feature=emb_logo

davie

davie 2020-09-08

Pomnik mi się podoba, zastanawiam się tylko,
dlaczego chłopiec ma gołe pośladki, przecież
gimnastyka odbywała się w spodenkach.
Czyżby wystawiał je do głaskania?

maska33

maska33 2020-09-08

Teraz wiem,że dobrze postąpiłem,nie pokazując przodu młodzieńca,bo tam to dopiero miejsca do głaskania..... aż za bardzo już dziś błyszczącego.
;-D

davie

davie 2020-09-08

:)

chilu

chilu 2020-09-08

Te blyszczace polacie to pewnie wynik selfies...

fantazi

fantazi 2020-09-08

Fajny pomnik :)

awangar

awangar 2020-09-08

Pozostanę też ..przy własnej interpretacji...:)

dodaj komentarz

kolejne >